Klinički pregled, dijagnostika i klinička anatomija koljena
Koljeno je najveći zglob u ljudskom tijelu i igra ključnu ulogu u hodanju, trčanju, skakanju i mnogim drugim aktivnostima.
Poznavanje anatomije koljena je od suštinske važnosti za sve koje se bave dijagnosticiranjem i liječenjem tegoba u području koljena. Omogućuje nam preciznu dijagnostiku, individualizirane planove terapije, efikasnu rehabilitaciju te razumijevanje biomehanike i patoanatomije.
Ovladavanje anatomijom koljena omogućuje nam preciznu palpaciju koljena (palpatorna anatomija), izvođenje kliničkih testova u području koljena kao i razumijevanje i snalaženje u različitim radiološkim pretragama poput RTG, UZV ili MR koljena (radiološka anatomija).
Teme koje ćemo obraditi su:
- Palpatorna anatomija koljena
- Izvođenje kliničkih testova u području koljena
- Radiološka anatomija koljena sa naglaskom na RTG i MR koljena
Što ćete naučiti na ovom tečaju?
Cilj ovog tečaja je naglaskom na klinički važne anatomske strukture koljena i obiljem praktičnih vježbi, na zanimljiv način omogućiti primjenu naučenog u Vašem svakodnevnom radu.
Svaka vještina ima svoje „male tajne“ pa tako i palpatorna anatomija te ispravno izvođenje kliničkih testova.
Tijekom tečaja palpiranjem i crtanjem na tijelu shvatiti ćete važnost trodimenzionalnosti anatomskih struktura koljena.
Voditelj tečaja će pokazati pravilno izvođenje svih klinički važnih testova te ćete nakon toga samostalno izvoditi iste uz korekciju tehnike izvođenja. Po završetku tečaja biti ćete sposobni samostalno izvesti kliničke testove za specifične strukture koljena.
Razvojem radioloških pretraga kao važnog dijela dijagnostike i liječenja nameće se potreba samostalnog snalaženje u njima.
Voditelj tečaja će objasniti snalaženje u napisanim radiološkim nalazima kao i osnove „gledanja“ radiološki slika (RTG i MR). Nakon toga ćete uz kontrolu voditelja testova samostalno očitavati RTG i MR slike najčešće patologije koljena.
Po završetku tečaja olakšati će vam se razumijevanje napisanih radioloških nalaza, ali i samostalno snalaženje u radiološkim slikama koljena (RTG i MR).
Detalji edukacije
Tko može pristupiti edukaciji
- Fizioterapeuti
- Kineziterapeuti
- Studenti zdravstvenih studija
Klinička anatomija ramena za fizioterapeute i kineziterapeute
Tečaj će biti kombinacija predavanja, praktičnog demonstriranja te obilja praktičnih vježbi samih polaznika.
Sastojati će se od:
- ANATOMIJA I PALPATORNA ANATOMIJA (1 Sat predavanja i praktična demonstracija + 1 sat aktivno sudjelovanje polaznika)
Detaljan prikaz koštanih, ligamentarnih, zglobnih i mišićnih struktura ramena
Uloga pojedinih mišića u stabilizaciji i pokretljivosti ramena
Praktična palpacija ključnih anatomskih orijentira (klavikula, akromion, korakoidni nastavak, glava humerusa, rotatorna manšeta, deltoid, trapezius i dr.)
Diferencijalna dijagnostika kroz palpaciju – prepoznavanje bolnih točaka i mogućih patoloških stanja
- KLINIČKI TESTOVI (1 Sat predavanja i praktična demonstracija + 1 sat aktivno sudjelovanje polaznika)
Učenje i primjena testova za procjenu stabilnosti, pokretljivosti i funkcije ramena
Testovi za rotatornu manšetu (Jobe test, Drop arm test, External Rotation Lag sign i dr.)
Testovi za impingement sindrome (Neer test, Hawkins-Kennedy test)
Procjena labralnih oštećenja (O’Brien test, Crank test)
Testovi za akromioklavikularni zglob i sindrom hipermobilnosti
- ULTRAZVUK (UZV) I MAGNETSKA REZONANCA (MR) ramena ((2 sata predavanja i praktična demonstracija + 4 sata aktivno sudjelovanje polaznika)
Osnovna interpretacija slikovnih prikaza
Ključne indikacije za UZV i MR u procjeni ozljeda i degenerativnih promjena
Usporedba ultrazvučne i MR dijagnostike – kada koristiti koju metodu?
Praktični prikaz struktura ramena pomoću UZV-a
Samostalno izvođenje UZV ramena kao i snalaženje tijekom očitanja MR ramena
Sudjelovanje na tečaju “Klinička anatomija ramena” donosi brojne prednosti u svakodnevnom radu onih koji se bave rehabilitacijom, sportskom medicinom i ortopedijom.
Evo nekoliko ključnih koristi:
- Preciznija dijagnostika i procjena pacijenata
- Bolje razumijevanje anatomskih struktura i njihovih funkcija omogućuje bržu i točniju procjenu uzroka bolova i disfunkcija ramena.
- Razlikovanje različitih vrsta ozljeda (npr. sindrom sraza, ruptura rotatorne manšete, nestabilnost ramena) putem palpatorne anatomije i kliničkih testova.
- Poboljšanje terapijskih i rehabilitacijskih strategija
- Dublje razumijevanje biomehanike i funkcije ramena omogućuje individualizirani pristup pacijentima.
- Primjena preciznih kliničkih testova pomaže u praćenju napretka terapije i pravovremenoj prilagodbi rehabilitacijskog protokola.
- Usvajanje praktičnih vještina koje se odmah mogu primijeniti
- Palpatorna anatomija omogućuje bolju procjenu napetosti i slabosti određenih mišića te prepoznavanje bolnih točaka povezanih uz oštećenja
- Klinički testovi omogućuje preciznije dijagnosticiranje oštećenja
- Ultrazvučna (UZV) i MRI analiza pomaže u razumijevanju nalaza radi bolje suradnje s liječnicima i radiolozima kao i samostalnog praćenja rezultata liječenja
- Profesionalni razvoj i konkurentska prednost
- Specijalizirana znanja i vještine izdvajaju vas u struci, otvarajući mogućnosti za rad u vrhunskim sportskim, ortopedskim i rehabilitacijskim centrima.
- Stečeno znanje možete koristiti za edukaciju pacijenata i suradnju s multidisciplinarnim timovima.
- Mogućnost umrežavanja i razmjene iskustava
- Rad u manjim grupama omogućuje direktnu komunikaciju s kolegama, razmjenu iskustava i učenje kroz praktične primjere.
Ovaj tečaj osigurava ne samo teorijsko, već i praktično znanje koje možete odmah primijeniti u svakodnevnom radu s pacijentima!
Detalji edukacije
Tko može pristupiti edukaciji
- Fizioterapeuti
- Kineziterapeuti
- Studenti zdravstvenih studija
Predavač
Upoznajte predavača
Doc. prim. dr.sc. Eduard Rod, dr.med. spec.ortoped
Doc. prim. dr.sc. Eduard Rod, dr.med. spec.ortoped, uža specijalizacija iz traumatologije lokomotornog sustava diplomirao je 1995. godine te položio specijalistički ispit iz ortopedije 2003. godine na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Doktorsku disertaciju obranio je 2020.g. na Medicinskom fakultetu u Splitu.
Tijekom svog specijalističkog usavršavanja redovito je polazio ili bio instruktor na velikom broju domaćih i međunarodnih tečajeva najviše kategorije radi usavršavanja operativnih tehnika i znanja.
Primarni centri interesa su mu minimalno invazivna operativna liječenja akutnih i kroničnih ozljeda lokomotornog sustava, ugradnje unutarnjih proteza kuka i koljena te „biološka liječenja“ u ortopediji.
Bavi se sportskom ortopedijom unazad više od 25 godina . Aktivno se bavio nogometom, a od 2002.godine licencirani je liječnik Prve hrvatske nogometne lige. Liječnik je Hrvatske A nogometne reprezentacije od jeseni 2018.godine te je kao dio stručnog stožera sudionik Europskog prvenstva u nogometu 2020, Svjetskog prvenstva u nogometu 2022.g. i Europskog prvenstva u nogometu 2024.g..
Uz to vanjski je suradnik više sportskih klubova te je kao liječnik sudjelovao na Svjetskom prvenstvu u taekwondo-u 2015.godine.
Pored operacijskog liječenje ima bogato iskustvo i instruktor je za „biološka “ liječenja lokomotornog sustava krvnom plazmom i matičnim stanicama. Terapijom plazmom bogaćenom trombocitima (PRP terapija) bavi se više od 10 godina. Među prvima početkom 2016.g., započeo je i primjenu liječenja matičnim stanicama velikih zglobova. Autor je više znanstvenih radova i poglavlja u knjigama na tu temu.